Informacja dotycząca przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe

Szanowni Państwo,

W związku z wejściem ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz. U. 2018 poz. 1716) o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, z dniem 1 stycznia 2019 r. przekształca się automatycznie prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

W przypadku gruntów Skarbu Państwa ustawa przewiduje bonifikaty, których wysokość jest uzależniona od obowiązku wniesienia jednorazowo całej opłaty za 20 lat i tego, kiedy nastąpi jej uiszczenie.
Wysokość bonifikaty wynosi odpowiednio:

– 60% – w przypadku kiedy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie;
– 50% – przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu;
– 40% – przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu;
– 30% – przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu;
– 20% – przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu;
– 10% – przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu;

Właściciel/właściciele lokali w ciągu 12 miesięcy otrzymają z Urzędu zaświadczenie potwierdzające przekształcenie, które zostanie ujawnione w księgach wieczystych oraz w ewidencji gruntów i budynków. W przypadku gruntów Skarbu Państwa takie zaświadczenie zostanie wydane przez starostę. Na wniosek właściciela takie zaświadczenie można uzyskać wcześniej w ciągu 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku bądź w terminie 30 dni, uzasadniając potrzebę dokonania czynności prawnej (np. sprzedaż mieszkania), ale odpłatnie.

Zaświadczenie takie będzie zawierało:
– oznaczenie nieruchomości gruntowej lub lokalowej;
– potwierdzenie przekształcenia oraz informacje o obowiązku wnoszenia rocznej opłaty przekształceniowej, wysokości i okresie wnoszenia tej opłaty, a także możliwość wniesienia opłaty jednorazowej;
– pouczenie o możliwości złożenia wniosku o ustalenie opłaty w innej wysokości.

Z tytułu przekształcenia nowy właściciel gruntu będzie ponosić na rzecz Skarbu Państwa (dotychczasowego właściciela) tzw. opłatę przekształceniową wysokość, której została ustalona wg stanu na dzień 01.01.2019 rok (dzień przekształcenia) przez okres 20 lat, do dnia 31 marca każdego roku.

Właściciel:
– ma możliwość wniesienia opłaty jednorazowej;
– jest zmuszony do wnoszenia opłaty do dnia 31 marca każdego roku taką opłatę. Występuje również możliwość wniesienia opłaty przekształceniowej w innym terminie pod warunkiem złożonego w terminie 14 dnia przed upływem terminu płatności – wniosku o ustalenie innego terminu bądź rozłożenia opłaty na raty;

Opłatę za 2019 rok. należy wnieść do dnia 29 lutego 2020 r.

Dodatkowe informacje dotyczące przekształcenia praw użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu udzielane są w Urzędzie Miasta.

Dodaj komentarz